rodzaje klimatyzatorów

Klimatyzatory to urządzenia, które zapewniają dostawę powietrza o określonej temperaturze. Umożliwiają zarówno chłodzenie, jak i nagrzewanie powietrza wewnętrznego. Pozwalają utrzymać stałą zadaną temperaturę w pomieszczeniu oraz zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza.

Klimatyzatory stacjonarne typu split składają się z dwóch części: jednostki wewnętrznej (parownika) oraz jednostki zewnętrznej (skraplacza).

Jednostka wewnętrzna zbudowana jest z parownika, filtrów, wentylatora nadmuchowego oraz z układu sterującego. Jednostka zewnętrzna to centralny agregat z pompą, skraplaczem i wentylatorem.

Obie jednostki połączone są izolowanymi przewodami (tzw. linia freonowa), przez które płynie czynnik chłodniczy oraz instalacją elektryczną odpowiadającą za komunikację jednostek.

Ze względu na budowę i zastosowanie wyróżniamy następujące rodzaje klimatyzatorów: ścienne, ścienno-przysufitoweprzypodłogowe, kasetonowe oraz kanałowe.

Klimatyzatory ścienne

To najpopularniejsze klimatyzatory typu split, montowane najczęściej na ścianie pod sufitem. Charakteryzują się dużą wydajnością i cichą pracą. Są bardzo popularne, a oferta modeli jest bardzo rozbudowana. Klimatyzatory ścienne mogą być umieszczane praktycznie w dowolnym pomieszczeniu.

klimatyzator ścienny

Klimatyzatory ścienno-przysufitowe

Ich konstrukcja pozwala na montaż pod sufitem, bezpośrednio do konstrukcji stropowej. Ich budowa sprawia, że przepływ powietrza w pomieszczeniu jest równomierny. Ten typ klimatyzatorów nadaje się do pomieszczeń wysokich, których górne partie muszą być chłodzone lub ogrzewane dokładnie tak jak niższe.

Klimatyzator ścienno-przysufitowy

Klimatyzatory przypodłogowe

Ich budowa przypomina kształtem nowoczesny grzejnik. Mogą być instalowane praktycznie w każdym miejscu, pod parapetem, we wnęce lub po prostu przy ścianie.

Klimatyzator przypodłogowy

Klimatyzatory kasetonowe

Są przeznaczone do pomieszczeń wyższych niż standardowe, takich jak biura, lokale usługowe czy gastronomiczne (restauracje, bary, dyskoteki). Zazwyczaj są montowane w suficie podwieszanym.

Klimatyzatory te zapewniają równomierne rozprzestrzenianie się powietrza z klimatyzatora.

Klimatyzator kasetonowy

Klimatyzatory kanałowe

Umożliwiają jednoczesne klimatyzowanie kilku pomieszczeń za pomocą kanałów. Instalowane są najczęściej w pomieszczeniach biurowych, hotelach, restauracjach i obiektach użyteczności publicznej.

Klimatyzator kanałowy


Rodzaje klimatyzatorów